Pets

Buying in Bulk ( wet cat food)

  • Last Updated:
  • Sep 15th, 2013 12:51 pm
Tags:
None
Newbie
Sep 7, 2013
2 posts
0

Buying in Bulk ( wet cat food)

is it cheaper and better to buy canned food in a case? or seperately?

one store is selling their tins at $1.65 and if you buy a case, they give you 3% off

another store charges $ 1.79 a tin and you get 5% off

both include 24 tins a case

which is a better deal?

please advise :)
2 replies
Deal Fanatic
User avatar
Mar 24, 2004
8635 posts
548 upvotes
Toronto
1.65 * 24 = 39.6
39.6 - 3% = 38.412

1.79 * 24 = 42.96
42.96 - 5% = 40.812
[OP]
Newbie
Sep 7, 2013
2 posts
0
so i went to the states yesterday
and bought a 12 pack tin of hills science diet wet food
for $ 10.69 at US pet smart
you can't get that here.
× < >

Top