Expired Hot Deals

[Wendy's] $5 Baconator's until May 26th

  • Last Updated:
  • May 26th, 2019 6:19 pm
Penalty Box
Apr 15, 2011
3740 posts
455 upvotes
Scarborough
1/4 lb of beef is around 123grams of beef. 1/2 lb, let's say it's around 250grams. You can get that for about $1.40 in Walmart. Bacon is about $1.20. Burger Buns is about 0.50. Cheese slice is 0.30. Total price to make at home is about $3.40.

You can definitely make it cheaper if you shop around for cheaper ingredients, I just took these prices from Walmart.
Deal Addict
User avatar
Mar 6, 2006
1218 posts
236 upvotes
Bought 2 Baconators on the way home, took the buns off and wrapped the meats with a buncha green leaf lettuce I had in the cripser. Feelin good! :D
[OP]
Newbie
Nov 25, 2018
33 posts
188 upvotes
Idk, all this talk of multiple Baconators purchased and consumed and yet no pics. Pics or it didn’t happen!
Member
Nov 30, 2016
314 posts
283 upvotes
Grande Prairie, AB
blaznazn22 wrote:
May 7th, 2019 6:09 pm
1/4 lb of beef is around 123grams of beef. 1/2 lb, let's say it's around 250grams. You can get that for about $1.40 in Walmart. Bacon is about $1.20. Burger Buns is about 0.50. Cheese slice is 0.30. Total price to make at home is about $3.40.

You can definitely make it cheaper if you shop around for cheaper ingredients, I just took these prices from Walmart.
What value do you place on your time?
Sr. Member
Oct 8, 2010
735 posts
144 upvotes
Toronto
MoneyHypeMike wrote:
May 7th, 2019 6:39 pm
Yeah could someone show the lettuce wrap burger?

Here.
No bun. Lettuce wrap.
Add onion. Extra tomato. Extra lettuce.

Also Kirkland water...that was refilled from work
IMG_20190507_184949.jpg
Last edited by send242me on May 7th, 2019 7:07 pm, edited 1 time in total.
Deal Guru
Feb 19, 2008
13369 posts
3650 upvotes
London
blaznazn22 wrote:
May 7th, 2019 6:09 pm
1/4 lb of beef is around 123grams of beef. 1/2 lb, let's say it's around 250grams. You can get that for about $1.40 in Walmart. Bacon is about $1.20. Burger Buns is about 0.50. Cheese slice is 0.30. Total price to make at home is about $3.40.

You can definitely make it cheaper if you shop around for cheaper ingredients, I just took these prices from Walmart.
Add another cheese slice

A whole $1.30 at best savings.

Add in the 20 minute prep and cook time, 10 minutes of cleaning after.... All of a sudden you've got 1/2 hour of work for 130 cents of savings. I don't know about you, but my time is worth more than $2.60/hr
Deal Addict
Apr 24, 2003
2731 posts
824 upvotes
Toronto
I had a Baconator for the first time in years.

Holy shit it was salty...but delicious.
Deal Expert
User avatar
Jan 27, 2004
41081 posts
4874 upvotes
T.O. Lotto Captain
telepathy wrote:
May 6th, 2019 9:04 pm
It's kind of a poor way to put it. I like meat as much as the next guy, veggies just make it go down better/easier imo and it isn't just a literal ball of meat.
Compared to say a bbq at home where you control what you're using and eating more or less, you really aren't sure about all the quality of what you're buying, so the vegetables are just hedging against poor quality bun/meat. On the other hand, asking for vegetables, assuming they're free, is essentially getting more for what you paid for which fits the spirit of RFD.

Just my opinion :twisted:
I get both of ya!
Meat is great. I love double burgers with bacon and cheese.
But the combo of lettuce & tomato just completes it.
Deal Addict
Oct 5, 2006
1072 posts
634 upvotes
Calgary
Viper98 wrote:
May 7th, 2019 7:10 pm
Add another cheese slice

A whole $1.30 at best savings.

Add in the 20 minute prep and cook time, 10 minutes of cleaning after.... All of a sudden you've got 1/2 hour of work for 130 cents of savings. I don't know about you, but my time is worth more than $2.60/hr
Plus he forgot to include the price of natural gas or electricity to cook it. Smiling Face With Open Mouth And Smiling Eyes
Deal Addict
User avatar
Oct 15, 2015
1783 posts
1330 upvotes
Montreal, QC
blaznazn22 wrote:
May 7th, 2019 6:09 pm
1/4 lb of beef is around 123grams of beef. 1/2 lb, let's say it's around 250grams. You can get that for about $1.40 in Walmart. Bacon is about $1.20. Burger Buns is about 0.50. Cheese slice is 0.30. Total price to make at home is about $3.40.

You can definitely make it cheaper if you shop around for cheaper ingredients, I just took these prices from Walmart.
so what's the value of your time? $0?
Deal Fanatic
User avatar
Mar 31, 2017
5182 posts
2148 upvotes
marcsterr wrote:
May 7th, 2019 7:18 pm
I had a Baconator for the first time in years.

Holy shit it was salty...but delicious.
Just one. Why did you even drive there if you aint ordering 2...

Top