Black Friday & Cyber Monday Deals 2019

Canadian Protein 20% (maybe 30%?) off select items for Cyber Monday (Whey Concentrate is a great Value)

  • Last Updated:
  • Dec 2nd, 2019 10:51 pm
Tags:
None
[OP]
Newbie
Nov 11, 2015
82 posts
49 upvotes
Brampton, ON

Canadian Protein 20% (maybe 30%?) off select items for Cyber Monday (Whey Concentrate is a great Value)

Canadian Protein has a pretty great cyber Monday deal if you need whey concentrate, which as far as I'm concerned is the best bang for the buck anywhere. This would be 5 kg for $63.22. I can vouch for the product, been using it all year. You get free shipping at $100, but this can be achieved with getting a gift card as well, which I often do.

There are 2 discount codes, one for the am, and one for the pm.

In the am with code CYBERAM you can get 20% off of:

-Creatine Monohydride
-Whey Concentrate
-Glutamine
-Micellar Casein
-Mass Gainer
-Intra workout

In the pm with code CYBERPM you can get 20% off of:

-Super greens powder
-Grass fed New Zealand Whey
-Whey Protein Concentrate with Stevia
-Pre Workout
-Vegan Protein Blend
-Vegan BCAA
-100% Premium Whey protein Isolate

This is the best sale I've seen all year personally, so if you're in the market, give it a try!
Last edited by Spadesheart on Dec 1st, 2019 10:22 pm, edited 2 times in total.
84 replies
Sr. Member
Sep 16, 2019
853 posts
928 upvotes
You get what you pay for with that Whey concentrate. I'd rather get Kazien from Costco.
Sr. Member
User avatar
Sep 15, 2012
723 posts
161 upvotes
bv
Parrajara wrote: You get what you pay for with that Whey concentrate. I'd rather get Kazien from Costco.
Please clarify.
[OP]
Newbie
Nov 11, 2015
82 posts
49 upvotes
Brampton, ON
Parrajara wrote: You get what you pay for with that Whey concentrate. I'd rather get Kazien from Costco.
Nutrition is nutrition. The difference is protein density, and adjusted per dollar, their concentrate is the best value bar none. Their isolate is also a better deal than kaizen. Same protein density for less than half the price, though I care about the price.
Sr. Member
Sep 16, 2019
853 posts
928 upvotes
iPonik wrote: Please clarify.
Spadesheart wrote: Nutrition is nutrition. The difference is protein density, and adjusted per dollar, their concentrate is the best value bar none. Their isolate is also a better deal than kaizen. Same protein density for less than half the price, though I care about the price.
You're right, to be fair I can't compare concentrate to isolate.

Kazien: Regular price for 2KG = $49.99, with semi annual sale bringing it down to $39.99.

I dont know Canada Protein, but right now 2KG is $59.99 so even at 20% off its $47.99.

Nutritional value, although similar, Canada Protein has 90% isolate vs Kazien's 83.3%. Only upside is that Kazien uses natural sugar (stevia) vs. Canada Protein's sucralose.

Kazien 2KG = 1666gm of protein
Canada Protein 2KG = 1800gm of protein

Kazien $/gm = 0.024
Canada Protein $/gm= 0.0266

Conclusion: With Kazien you get more protein per dollar, but at the cost of more fillers. I am at work so I'm not digging deep into what the fillers may be and if they are even bad or not, but unless you're aiming for BF > 9%, I cant see how it will make a difference.
Sr. Member
Oct 15, 2013
792 posts
1266 upvotes
I think thats a fair assessment on protein $/gm alone. Canadian Protein do have tests you can verify aswell for each batch though.

But anyway I have found Kazien to not taste very nice personally and Canadian Protein is delicious (as far as shakes go) especially with their New Zealand grass fed choc milkshake flavor, but that costs quite a bit more.

I’m happy to pay a bit more for something I enjoy.
Deal Addict
Oct 17, 2012
1206 posts
1082 upvotes
Vancouver
This looks like a pretty good deal. I might try it. Been waiting for a decent whey price to stock up again, and MyProtein prices are much higher compared to last year's
[OP]
Newbie
Nov 11, 2015
82 posts
49 upvotes
Brampton, ON
Parrajara wrote: You're right, to be fair I can't compare concentrate to isolate.

Kazien: Regular price for 2KG = $49.99, with semi annual sale bringing it down to $39.99.

I dont know Canada Protein, but right now 2KG is $59.99 so even at 20% off its $47.99.

Nutritional value, although similar, Canada Protein has 90% isolate vs Kazien's 83.3%. Only upside is that Kazien uses natural sugar (stevia) vs. Canada Protein's sucralose.

Kazien 2KG = 1666gm of protein
Canada Protein 2KG = 1800gm of protein

Kazien $/gm = 0.024
Canada Protein $/gm= 0.0266

Conclusion: With Kazien you get more protein per dollar, but at the cost of more fillers. I am at work so I'm not digging deep into what the fillers may be and if they are even bad or not, but unless you're aiming for BF > 9%, I cant see how it will make a difference.
I prefer sucralose to stevia, personally.

Also you're missing out on savings if you're buying 2 kg packs. The 5 kg is where it's at with Canadian Protein. Using your same calculation for the isolate (which again I don't buy personally, I'd rather have the concentrate):

5 kg on sale = $95.99

$95.99/4500 g= 0.021 $/gram

That's 12.5% cheaper. With better protein density. Even then, buy the concentrate though, it's a better value. In fact, the best value I have seen all year.

There are no fillers, the remaining calories are residuals left over from the process, and are usually just carbs. The extra cost difference between concentrate and isolate is literally the cost of purification. I wouldn't really care about the nutrition there.

Also cutting while building muscle is the other use case for high protein density. I've lost 70 pounds this year at a rate of about 2 pounds a week, and have built muscle during. You require a really high protein content on limited calories for this. It works man! Kinda hellish though.
[OP]
Newbie
Nov 11, 2015
82 posts
49 upvotes
Brampton, ON
charliegee wrote: I think thats a fair assessment on protein $/gm alone. Canadian Protein do have tests you can verify aswell for each batch though.

But anyway I have found Kazien to not taste very nice personally and Canadian Protein is delicious (as far as shakes go) especially with their New Zealand grass fed choc milkshake flavor, but that costs quite a bit more.

I’m happy to pay a bit more for something I enjoy.
It's the stevia. Stevia tastes awful.

Oh actually, what flavours have you tried with Canadian Protein? I've had strawberry banana (not a fav, but was on sale), salted caramel, cherry cheesecake, unflavoured and Pumpkin spice. As you can see I just buy what's on sale, so not sure what I want to get this time. Any suggestions? I'm leaning towards Canadian maple since I would be able to use that in a lot of different things.
Sr. Member
Sep 16, 2019
853 posts
928 upvotes
Spadesheart wrote: I prefer sucralose to stevia, personally.

Also you're missing out on savings if you're buying 2 kg packs. The 5 kg is where it's at with Canadian Protein. Using your same calculation for the isolate (which again I don't buy personally, I'd rather have the concentrate):

5 kg on sale = $95.99

$95.99/4500 g= 0.021 $/gram

That's 12.5% cheaper. With better protein density. Even then, buy the concentrate though, it's a better value. In fact, the best value I have seen all year.

There are no fillers, the remaining calories are residuals left over from the process, and are usually just carbs. The extra cost difference between concentrate and isolate is literally the cost of purification. I wouldn't really care about the nutrition there.

Also cutting while building muscle is the other use case for high protein density. I've lost 70 pounds this year at a rate of about 2 pounds a week, and have built muscle during. You require a really high protein content on limited calories for this. It works man! Kinda hellish though.
Fair enough! Other person also commented on Kazien's inferior taste, which makes me curious about Canada Protein. Kazien is bland, which I dont mind, but a little flavour would be nice! May just try this :)

Thanks OP for your insight. Keep up the good work with your weight loss!
Deal Addict
User avatar
Nov 2, 2012
2237 posts
3195 upvotes
Awesome, thanks for the heads up OP. Just in time. I was running out of their vegan protein. I've moved away from using Whey (Isolate) in general, but I've become a fan of their vegan protein blend, so I'll be stocking up again.

High quality, and the ingredient profile is so clean. Haven't tried their Peaches and Cream flavour yet, so that's on the list.
[OP]
Newbie
Nov 11, 2015
82 posts
49 upvotes
Brampton, ON
Caerus wrote: Awesome, thanks for the heads up OP. Just in time. I was running out of their vegan protein. I've moved away from using Whey (Isolate) in general, but I've become a fan of their vegan protein blend, so I'll be stocking up again.

High quality, and the ingredient profile is so clean. Haven't tried their Peaches and Cream flavour yet, so that's on the list.
...is the vegan protein decent? I have had one in the past and it was poison.
Deal Addict
Aug 29, 2005
1395 posts
110 upvotes
Ontario
Spadesheart wrote: ...is the vegan protein decent? I have had one in the past and it was poison.
I’ve also switched from Kaizen to the CP vegan blend about 3 years ago and never looked back. I’m not too concerned with taste, I just shake it up and toss it back.
Deal Addict
User avatar
Nov 2, 2012
2237 posts
3195 upvotes
Spadesheart wrote: ...is the vegan protein decent? I have had one in the past and it was poison.
You can't really compare any vegan protein to a Whey Concentrate/Isolate. Whey will always be smoother/more creamy (concentrate). But since trying to move away from dairy, as my lactose intolerance has more or less progressed to almost a complete dairy intolerance, I've gotten used to the differences in consistency. Also, they seemingly over-sweeten most whey proteins these days it seems.

There are a lot of vegan proteins out there that are horrible, taste like chalk, and full of grit. I've tried a lot of different brands, looking for one I can tolerate. I'm not the biggest fan of CP's Vanilla, as that one is a bit chalky, but I really do enjoy their Apple Cinnamon and Chocolate. Mixes well, tastes pretty good, goes well in smoothies and breakfast foods. It's also one of the only ones that hasn't caused me to have excess gas and bloating, which vegan proteins tend to have on people. I'm also a lot more regular because of the fibre. Smiling Face With Open Mouth And Smiling Eyes
Deal Addict
User avatar
Jan 16, 2011
3930 posts
3480 upvotes
The NORTH
Anyone know how the All Natural Grass-Fed New Zealand Whey Protein Isolate (Stevia) compares to Diesel New Zealand Whey Protein Isolate? Im a pretty happy Diesel user but always willing to try something new.
[OP]
Newbie
Nov 11, 2015
82 posts
49 upvotes
Brampton, ON
Caerus wrote: You can't really compare any vegan protein to a Whey Concentrate/Isolate. Whey will always be smoother/more creamy (concentrate). But since trying to move away from dairy, as my lactose intolerance has more or less progressed to almost a complete dairy intolerance, I've gotten used to the differences in consistency. Also, they seemingly over-sweeten most whey proteins these days it seems.

There are a lot of vegan proteins out there that are horrible, taste like chalk, and full of grit. I've tried a lot of different brands, looking for one I can tolerate. I'm not the biggest fan of CP's Vanilla, as that one is a bit chalky, but I really do enjoy their Apple Cinnamon and Chocolate. Mixes well, tastes pretty good, goes well in smoothies and breakfast foods. It's also one of the only ones that hasn't caused me to have excess gas and bloating, which vegan proteins tend to have on people. I'm also a lot more regular because of the fibre. Smiling Face With Open Mouth And Smiling Eyes
I was always curious about the applications of unflavoured pea protein. In theory, it would lend itself to cooking. Like you could put it in chili or hummus and bump up the protein that way. That's just conjecture from me though, and I don't really want to waste the money trying lol.
[OP]
Newbie
Nov 11, 2015
82 posts
49 upvotes
Brampton, ON
kr0zet wrote: Anyone know how the All Natural Grass-Fed New Zealand Whey Protein Isolate (Stevia) compares to Diesel New Zealand Whey Protein Isolate? Im a pretty happy Diesel user but always willing to try something new.
I've had a sample of the regular isolate and it tastes pretty similar to their concentrate. The biggest difference in flavour (other than the flavour) with whey will come from the sweetener. I dislike stevia so I stay away from the stuff. If you like it, it should taste pretty similar, if using similar flavours. That's just conjecture from me though.
Deal Fanatic
User avatar
Jun 18, 2012
9342 posts
4150 upvotes
Toronto
Is there a better protein deal? Don't really need to buy in bulk
[OP]
Newbie
Nov 11, 2015
82 posts
49 upvotes
Brampton, ON
ManCaveGamer wrote: Is there a better protein deal? Don't really need to buy in bulk
You can buy in 1,2 and 5 kg sizes, but orders less than $100 wont qualify for free shipping and can kill it a bit. Also the price is a much greater value with the large size, No online whey store gives free shipping without a threshold like this in Canada I think.
Sr. Member
Oct 15, 2013
792 posts
1266 upvotes
Spadesheart wrote: It's the stevia. Stevia tastes awful.

Oh actually, what flavours have you tried with Canadian Protein? I've had strawberry banana (not a fav, but was on sale), salted caramel, cherry cheesecake, unflavoured and Pumpkin spice. As you can see I just buy what's on sale, so not sure what I want to get this time. Any suggestions? I'm leaning towards Canadian maple since I would be able to use that in a lot of different things.
Maple is a nice one yes, it's somewhat like salted caramel but does have a good maple side to it.

Birthday Cake is a nice one if you like vanilla based stuff, its kind of a vanilla ice cream flavor.

Top