Food & Drink

Food Products: It's official - They're getting smaller and smaller.

  • Last Updated:
  • Oct 29th, 2020 4:11 pm
Tags:
None
Deal Expert
Dec 4, 2010
18995 posts
2004 upvotes
Quarantine Bubble
Mars2012 wrote: At least you are paying by weight...your only limitation is the size of the chicken might not be suitable for the recipe or serving amounts. I avoid packages that charge per unit, which always looks like a ripoff.
That’s true but I still see a disconnect between why is a bargain or sale today vs what it was 5 years ago or even less. Just seems we have inflation in more ways than one.
Deal Expert
User avatar
Jan 7, 2007
20653 posts
4758 upvotes
Poormond Hill
Heads up to those who buy blocks of cheese. Great Value cheese is going from 450g to 400g while retaining the same price. Don't be surprised to see other brands go below 400g.

Image
A life spent making mistakes is not only more memorable, but more useful than a life spent doing nothing.
Deal Expert
Jan 7, 2002
20755 posts
14653 upvotes
Waterloo, ON
sandikosh wrote: Don't be surprised to see other brands go below 400g.
I'm not. It's been like that for quite some time, e.g. Loblaws PC, Black Diamond, Cracker Barrel, et al cheese bricks are all 400gm.
veni, vidi, Visa
Deal Expert
Feb 9, 2012
16077 posts
3501 upvotes
Toronto
sandikosh wrote: Heads up to those who buy blocks of cheese. Great Value cheese is going from 450g to 400g while retaining the same price. Don't be surprised to see other brands go below 400g.
For now, forget about GV cheese! According to the Walmart flyer Armstrong blocks of cheese are still 450g and they are on sale for $4.47 each. (week of: July 23-29 2020)
If it ain't broke, don't fix it!
Deal Fanatic
User avatar
Nov 13, 2010
6768 posts
1260 upvotes
Scarborough
Oreo cookies seem to be thinner (size).
Ofcourse the packets are smaller too
Deal Expert
Feb 9, 2012
16077 posts
3501 upvotes
Toronto
apnayloags wrote: Oreo cookies seem to be thinner (size).
Ofcourse the packets are smaller too
Are they still 300g?
If it ain't broke, don't fix it!
Deal Guru
Jul 23, 2007
12487 posts
4339 upvotes
Toronto
apnayloags wrote: Oreo cookies seem to be thinner (size).
No condescension intended but there is a "thins" version; packages are lighter too
playnicee1 wrote: Are they still 300g?
Checking the online supermarkets still 303g for the standard Oreos (by contrast the Thins is a 287g package)
Deal Expert
Jan 7, 2002
20755 posts
14653 upvotes
Waterloo, ON
Here's an example of using the opposite approach to hoodwink innumerate customers. From this week's FreshCo flyer:

Image

Note the 600gm size. Bigger should be cheaper per 100gm, eh?

Well $7.00/600 = $1.67/100gm. So a 400gm package would cost $4.67. But 400gm packages of Cracker Barrel cheese often go on sale for $4 or $1.00/100gm. So you're actually paying more per 100gm for the larger package--despite FreshCo's slogan "Lowering food prices" and the "While supplies last" attempt to make this a hot deal.
veni, vidi, Visa
Deal Fanatic
User avatar
Nov 13, 2010
6768 posts
1260 upvotes
Scarborough
Eggs gone up 10 cents, per carton.
Its 2.74 now from 2.64
Deal Expert
Dec 4, 2010
18995 posts
2004 upvotes
Quarantine Bubble
bylo wrote: Here's an example of using the opposite approach to hoodwink innumerate customers. From this week's FreshCo flyer:

Image

Note the 600gm size. Bigger should be cheaper per 100gm, eh?

Well $7.00/600 = $1.67/100gm. So a 400gm package would cost $4.67. But 400gm packages of Cracker Barrel cheese often go on sale for $4 or $1.00/100gm. So you're actually paying more per 100gm for the larger package--despite FreshCo's slogan "Lowering food prices" and the "While supplies last" attempt to make this a hot deal.
Do you think the grocers are complicit in these with the suppliers like the bread scandal and Weston?
Deal Expert
Jan 7, 2002
20755 posts
14653 upvotes
Waterloo, ON
Supercooled wrote: Do you think the grocers are complicit in these with the suppliers like the bread scandal and Weston?
No. Each grocery chain uses techniques like this one to separate loose cash from the wallets of the innumerates.

Another example are flyers that have many products shown at regular intermingled with sale merchandise. Likewise in-store regular priced merchandise on end-caps that are normally used for sale items. They're hoping customers will assume these items are on sale even when they're not.
veni, vidi, Visa
Deal Fanatic
Sep 16, 2004
9278 posts
1709 upvotes
Toronto
bylo wrote: Here's an example of using the opposite approach to hoodwink innumerate customers. From this week's FreshCo flyer:

Image

Note the 600gm size. Bigger should be cheaper per 100gm, eh?

Well $7.00/600 = $1.67/100gm. So a 400gm package would cost $4.67. But 400gm packages of Cracker Barrel cheese often go on sale for $4 or $1.00/100gm. So you're actually paying more per 100gm for the larger package--despite FreshCo's slogan "Lowering food prices" and the "While supplies last" attempt to make this a hot deal.
Keen eye.

I remember when these bigger blocks of cheese use to be 750grams too.
Deal Expert
User avatar
Jan 7, 2007
20653 posts
4758 upvotes
Poormond Hill
bylo wrote: Here's an example of using the opposite approach to hoodwink innumerate customers. From this week's FreshCo flyer:

Image

Note the 600gm size. Bigger should be cheaper per 100gm, eh?

Well $7.00/600 = $1.67/100gm. So a 400gm package would cost $4.67. But 400gm packages of Cracker Barrel cheese often go on sale for $4 or $1.00/100gm. So you're actually paying more per 100gm for the larger package--despite FreshCo's slogan "Lowering food prices" and the "While supplies last" attempt to make this a hot deal.
It is unfair to compare it to sale prices. You need to compare it to regular prices
A life spent making mistakes is not only more memorable, but more useful than a life spent doing nothing.
Deal Expert
Jan 7, 2002
20755 posts
14653 upvotes
Waterloo, ON
sandikosh wrote: It is unfair to compare it to sale prices. You need to compare it to regular prices
The comparison was apples-to-apples in that both are sale prices. The 600gm package is on sale as shown in the flyer. The 400gm packages regularly go on sale for $4.

In any case my main point is that people have to do more analysis than buying something blindly just because it's on sale. In particular they have to compare unit prices. (There are other factors, e.g. if the larger package is likely to go stale or rancid before you can use it and thus you throw half of it away, then it's not be a good deal even if the unit cost is lower.)

Another example is when the regular price of, say, the 250gm package is $2.99 and the 500gm package is $4.99. The larger size is cheaper as one might expect. But if the smaller size goes on sale for $1.99, then buying two packages of that size for a total of $3.98 is clearly a better deal than one large size at $4.99.
veni, vidi, Visa
Deal Expert
User avatar
Jan 7, 2007
20653 posts
4758 upvotes
Poormond Hill
bylo wrote: The comparison was apples-to-apples in that both are sale prices. The 600gm package is on sale as shown in the flyer. The 400gm packages regularly go on sale for $4.

In any case my main point is that people have to do more analysis than buying something blindly just because it's on sale. In particular they have to compare unit prices. (There are other factors, e.g. if the larger package is likely to go stale or rancid before you can use it and thus you throw half of it away, then it's not be a good deal even if the unit cost is lower.)

Another example is when the regular price of, say, the 250gm package is $2.99 and the 500gm package is $4.99. The larger size is cheaper as one might expect. But if the smaller size goes on sale for $1.99, then buying two packages of that size for a total of $3.98 is clearly a better deal than one large size at $4.99.
It is not apples to apples. Look at the page again. Noticed the items below the cheese that have "SAVE..."? That is SALE price.
A life spent making mistakes is not only more memorable, but more useful than a life spent doing nothing.

Top