Expired Hot Deals

Pizza Pizza

4 x 1 topping small pizza's for $20

  • Last Updated:
  • Apr 21st, 2022 11:22 am
[OP]
Deal Addict
User avatar
Apr 15, 2007
3307 posts
354 upvotes

[Pizza Pizza] 4 x 1 topping small pizza's for $20

Saw this on social media but can't find a link, sorry. Anyway the deal is 4 x 1 topping small pizza's for $20 ONLY on 4/20 (April 20th). That's 4 small 1 topping pizzas for $20 on 4/20.

Cheers, enjoy!

00000000.jpg
Last edited by RFDSimon on Apr 20th, 2022 10:22 am, edited 1 time in total.
Reason: Added link + deal photo
41 replies
Deal Addict
User avatar
Feb 18, 2013
1988 posts
13463 upvotes
1) I'd rather have one 4 topping pizza than four 1 topping pizzas

2) RFDers don't let RFDers buy anything at Pizza Pizza except the garlic sauce
Deal Expert
User avatar
Oct 23, 2008
15151 posts
12541 upvotes
GTA, ON
I imagine a Pizza Pizza small would be tiny?
I think I'd rather buy Dr. Oetker pizzas from the frozen aisle when on sale for $4 or less
Tis banana is IRIE 😎

10% off is cold, 50% off is warm, 75% off is hot, but FREE IS RFD!
Member
Jan 17, 2017
385 posts
567 upvotes
Scan it in store. YMMV. Some stores might ask u to buy something. Online it's $15 min spend
Deal Addict
Feb 22, 2009
3277 posts
3227 upvotes
Whitby
Walk in special is better deal. XL 1 topping is like $10.
Deal Addict
User avatar
Apr 20, 2003
1328 posts
1248 upvotes
Markham
dyalect wrote: Walk in special is better deal. XL 1 topping is like $10.
$10.49 in my area, but correct.
XL is 16 in, or 201.62 square inches.
4x Small = 4x 78.54 = 314.16 square inches.

$10.49 / 201.62 = $0.0502 per square inch (or 19.22 square inches / $)
$20 / 314.16 = $0.06366 per square inch (or 15.708 square inches / $)

Also keep in mind that, with equal width crusts, you'll have less crust to non-crust in a larger diameter pizza vs a smaller diameter pizza.
Last edited by bk on Apr 19th, 2022 5:10 pm, edited 2 times in total.



Bah weep granah weep nini bong
HEAT: Link!
Member
Sep 9, 2008
382 posts
249 upvotes
Toronto
4 cardboard boxes please
all your staples coupons are belong to us
Deal Addict
User avatar
Oct 28, 2016
1624 posts
6226 upvotes
Albertariolandbec
Official pick of the 4 pizzas.
Images
  • upload.jpg
What's in your wallet?
Deal Addict
User avatar
Feb 18, 2013
1988 posts
13463 upvotes
Spawk1028 wrote: Official pick of the 4 pizzas.
Fixed that for you, same cardboard base:

Image
Deal Addict
User avatar
Oct 28, 2016
1624 posts
6226 upvotes
Albertariolandbec
Leverage wrote: Fixed that for you, same cardboard base:

Image
Bhahahaahha. That's awesome
What's in your wallet?
Newbie
Apr 25, 2012
55 posts
107 upvotes
London
bk wrote: $10.49 in my area, but correct.
XL is 16 in, or 201.62 square inches.
4x Small = 4x 78.54 = 314.16 square inches.

$10.49 / 201.62 = $0.0502 per square inch (or 19.22 square inches / $)
$20 / 314.16 = $0.06366 per square inch (or 15.708 square inches / $)

Also keep in mind that, with equal width crusts, you'll have less crust to non-crust in a larger diameter pizza vs a smaller diameter pizza.
I do this calculation in my head all the time when ordering pizza, but thought I might be alone in the universe. So wonderful to know there's others out there. RFD soulmates!
Member
Oct 22, 2007
346 posts
255 upvotes
chimaican wrote: I imagine a Pizza Pizza small would be tiny?
I think I'd rather buy Dr. Oetker pizzas from the frozen aisle when on sale for $4 or less
Those Funghi Pizzas are so good man.

Image
[OP]
Deal Addict
User avatar
Apr 15, 2007
3307 posts
354 upvotes
Bump. Deal is live now, today 4/20!
Sr. Member
May 17, 2017
950 posts
2262 upvotes
4 "pizzas"
My phone plan is $400 a month for 500 MB of data.
My internet plan is $199.99 for capped internet and slow speeds.
My credit cards are the ones with annual fees but terrible rewards.
Did I RFD correctly?
Member
Nov 27, 2016
383 posts
444 upvotes
m8x
Where's the usual 50% coupon code ?

I'm getting hungry for carboard !
Sr. Member
Feb 2, 2015
534 posts
870 upvotes
Calgary, AB
So the 4/20 special is you have to buy 4 pizzas at $5 each and the Pi Day special was $3.14 per pizza. One would have to be high to think this is a deal .. oh right
Member
User avatar
Nov 9, 2020
221 posts
416 upvotes
Maple
Pizza so bad I actually decided to not eat it after 2 slices. And I bought an XL sized, because bigger pizza is more value. Fml.
Do you need it or do you want it?
Newbie
Jan 19, 2020
19 posts
131 upvotes
If you want to save yourself some trouble I just use a spreadsheet spreadsheet with sizes and prices already filled in.
Image

Top

Thread Information

There is currently 1 user viewing this thread. (0 members and 1 guest)