Hot Deals

[Walmart] Nutella 725g $3.97 (Feb. 25 to March 3)

  • Last Updated:
  • Feb 22nd, 2021 3:10 pm
[OP]
Deal Addict
Nov 19, 2015
2951 posts
13887 upvotes

[Walmart] Nutella 725g $3.97 (Feb. 25 to March 3)

If you missed the Amazon sale a few weeks ago, 1KG for $5.37, this might be the next best deal at the moment.

Amazon $5.37/1000g = 0.00537
Walmart $3.97/725g = 0.00547
Images
  • Screenshot_2021-02-22-12-30-11-1.png
14 replies
Newbie
Jan 18, 2011
27 posts
11 upvotes
Winnipeg
Still says $5.97 for Winnipeg stores. It's this out east only?
Newbie
Oct 22, 2020
51 posts
160 upvotes
kt_kat wrote: Still says $5.97 for Winnipeg stores. It's this out east only?
It starts the 25th
Newbie
Nov 30, 2020
98 posts
132 upvotes
I'm just here waiting for the "why would you buy Nutella it's so unhealthy" comments. :)
Newbie
Nov 21, 2019
10 posts
5 upvotes
Noobiedeals wrote: I'm just here waiting for the "why would you buy Nutella it's so unhealthy" comments. :)
why would you buy Nutella it's so unhealthy
Member
Aug 21, 2013
210 posts
200 upvotes
Kitchener
Noobiedeals wrote: I'm just here waiting for the "why would you buy Nutella it's so unhealthy" comments. :)
More relevant is the use of palm oil. They claim it's sourced sustainably but that's pretty difficult to verify. There really no reason for any food to be made with palm oil, manufacturers only use it because destroying rain forests is cheap.
Sr. Member
User avatar
Oct 29, 2008
565 posts
263 upvotes
L4J
Noobiedeals wrote: I'm just here waiting for the "why would you buy Nutella it's so unhealthy" comments. :)
I'm preferring Kraft Hazelnut Spread with Cocoa. :)
Image
Image
Deal Addict
Jan 10, 2009
1783 posts
972 upvotes
Boom and Bust Calgar…
KevlarCoated wrote: More relevant is the use of palm oil. They claim it's sourced sustainably but that's pretty difficult to verify. There really no reason for any food to be made with palm oil, manufacturers only use it because destroying rain forests is cheap.
It keeps forever.
Deal Addict
Jan 10, 2009
1783 posts
972 upvotes
Boom and Bust Calgar…
St.Genis wrote: I'm preferring Kraft Hazelnut Spread with Cocoa. :)
Totally true, and it's cheaper. PC brand is also better. Try the Lindt if you want to splurge. Or try making your own.
Jr. Member
Feb 12, 2016
106 posts
55 upvotes
I bought some of this stuff and I do not like it. I have also tried the kirkland one and same thing, for me, I prefer nutella.
St.Genis wrote: I'm preferring Kraft Hazelnut Spread with Cocoa. :)
Image
Image
Deal Addict
Jan 10, 2009
1783 posts
972 upvotes
Boom and Bust Calgar…
NoWayHosEH wrote: I bought some of this stuff and I do not like it. I have also tried the kirkland one and same thing, for me, I prefer nutella.
That's because it tastes like hazelnuts and chocolate.
Member
Nov 17, 2019
378 posts
1005 upvotes
The comments are mainly due to the fact that it's been advertised as kids' "breakfast food" forever, when it's just a melted chocolate bar. They would probably get less pushback if they didn't pretend eating it at 7am is normal and healthy.
Member
Aug 5, 2011
469 posts
169 upvotes
NoWayHosEH wrote: I bought some of this stuff and I do not like it. I have also tried the kirkland one and same thing, for me, I prefer nutella.
Same i tried this too and did not like it. Back to Nutella.

Top